kompostér

výroba kompostéru

návrh

Na jaře roku 2021 jsem se rozhodli, že zlikvidujeme starý, nefunkční, „kompost“, který se nacházel ve výběhu slepic. Tento byl pouze hromadou bez jakéhokoliv řádu. Nový kompostér měl být skutečně funkční, měl být rozebíratelný, měl pěkně vypadat a hlavně nějakou dobu vydržet. Po rychlé rešerši různých řešení na internetu (např. Youtube – eChaluparka – Jak vyrobit dřevěný kompostér a kompostovat) jsme došli k závěru, že bude nejlepší jej celý vyrobit. Sice se podobné, dřevěné, výrobky nechají koupit v hobby marketech, ale většinou se jedná o slabá prkna z borovice nebo smrku. Ideální by byl buk nebo dub, ale ty jsou docela drahé. Proto jsem se rozhodl pro modřín, který má díky své smolnatosti také dlouhou životnost.

Modřínová prkna 150x32mm v délce 4m jsem objednal na místní pile. Délka 4m je ideální, protože z ní lze udělat 3ks čisté délky 130cm. Nejprve jsem všechny díly nařezal na požadovanou délku. Aby nebyla výroba tak zdlouhavá, je vhodné sesvěrkovat si k sobě 8ks prken a pomocí úhelníku nakreslit čáry pro budoucí zářezy (šířka zářezů je cca 35mm, protože bylo použito prkno 32mm). Vlastní zářezy by teoreticky šly vyrobit dlátem, ale mnohem rychlejší je vyřezání okružní pilou s vhodně nastavenou hloubkou řezu (3cm). Mezera mezi prkny pak vychází na nějaké 3cm.

výroba

Nejprve se opatrně provedou krajní řezy. Pilou se postupně vyrobí několik dalších řezů ve vzájemné těsné blízkosti tak, že se vlastně materiál „odfrézuje“ a zbyde nezarovnaný zářez. Zbytky materiálu se dají dobře vylámat tesařským kladivem – já rád používám Estwing EMRW25LM Surestrike Framing Hammer. Objednal jsem si ho z německého Amazonu za necelých 1200Kč. Dno jsem nahrubo začistil okružní pilou. Pila se uchopí oběma rukama běžným způsobem, v případě standardní evropské pily s kotoučem vpravo se prsteníkem levé ruky přidrží odklopený ochranný kryt. Pravou rukou se sepne spoušť a odkryté ostří se roztočí. Zde je třeba opravdu dávat pozor a k pile stát raději bokem, neboť při zakousnutí se může kopnout (anglicky kickback). Je nezbytné mít pod nohama uklizeno – žádné odřezky nebo kabely, o které by mohl člověk zakopnout. Roztočeným pilovým kotoučem snadno začistíme dno zářezu u všech 8ks prken najednou. Stejným způsobem vyrobíme i zbývající tři zářezy. Výroba dlabu je pěkně ukázána na Youtube – Essential Craftsman – Skil Saw Pro Tips . První a poslední dvojici kompostéru tvoří díly, které mají zářezy pouze na jedné straně a mají poloviční šířku než ostatní díly. Tyto vyrobíme podélným rozpůlením dvou prken se čtyřmi zářezy. Pro zlepšení životnosti jsme kompostér naolejovali lněným olejem. Po aplikaci dvou vrstev krásně vynikla kresba dřeva.

závěr

Celkově jsem vyrobil 4ks kompostérů (vyrobeno 88ks plných a 8ks polovičních dílů). Každý se skládá ze 4 polovičních a 22 plných prken. Vnitřní rozměr je ~1,1m a výška také ~1,1m. Výhodou je, že výšku lze průběžně měnit s přibývající biomasou. V současné chvíli jsou ve výběhu slepic umístěny tři. Dva jsou plné a třetí (krajní) prázdný. Až se bude kompost přehazovat, tak se masa přemístí z prostředního do prázdného krajního. Zbývající plný (také krajní) se pak přeháže do uvolněného prostředního. Také se s každým přehazováním otočí prkna vnitřní stranou ven, aby mohla vyschnout a degradovala postupem času rovnoměrně.

2 názory na “výroba kompostéru”

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *