renovace stojánku k vrtačce Lexona s43

V roce 2019 jsem si koupil stojánek Lexona S43. Původně to měl být snad Narex. Stál okolo 1200Kč a pořídil jsem si ho ke své vrtačce Narex EVP 13 G-2H3. Předtím jsem žádný stojan neměl a proto mě velmi překvapilo, jak se usnadnilo vrtání. Všechno bylo najednou o řád přesnější. Nějakou dobu jsem ho moc nevyužíval, ale později mi velmi posloužil. Začal jsem totiž stavět poměrně velký dřevěný přístřešek a konstrukční prvky jsem spojoval klasickými tesařskými spoji přes čep a dlab.

Chvíli mě trápilo, jak mám vyrobit velký počet dlabů. Nějak jsem si nedovedl představit, že bych vše dlabal dlátem – navíc mi to ani moc nešlo. Pak mě napadlo, že by se nechal dlab z větší části odvrtat sukovníkem a až zbytek doseknout dlátem. Toto fungovalo částečně, dokud se díry nepřekrývaly. Při pokusu vrtání do místa, do kterého zasahovala jiná, již odvrtaná, díra, se sukovník sesmekával. Napadlo mě vrtačku dát do zmíněného stojánku, vytočit ji mimo stolek stojánku, přišlápnout stolek a odvrtat díru. Toto fungoval skvěle a ušetřilo mi to hodně práce – z dlabání se stala záležitost několika minut a zároveň měl dlab jednotnou hloubku.

Po této akci jsem si pořídil historickou vrtačku Narex EV513D a k ní později též historický Narex stojánko-soustruh. Lexona S43 se mi doma válel nevyužitý, přestože byl významně přesnější než nově zakoupený. Od poslední akce byl docela odřený a celkově zašlý. Proto jsem z něj sundal odlupující se barvu. Nejprve rotačním kartáčem – to moc nešlo a byl z toho velký nepořádek. Pak jsem zkusil jednotlivé díly namočit do benzinu. Ten sundal zbytky barvy. Sloupek je ošetřen odrezovačem. Části jsem nastříkal sprejem – měl jsem zrovna po ruce černý a stříbrný určené na disky kol aut. Po opětovném zkompletování jsem znovu přilepil na oboustrannou lepící pásku štítek, pečlivě namazal sloupek a předal jako dárek. Mně dobře posloužil, tak ať dělá radost i jinde.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *