oprava elektrické vrtačky Narex EV410D

popis závady

V březnu 2022 se mi do rukou dostala historická vrtačka Narex EV410D. Majitel si stěžoval na přerušovaný chod a údajný problém se spínačem. Protože problémy se spínačem u elektrického ručního nářadí jsou časté, šel jsem rovnou na jistotu s tím, že ho vyměním.

výměna spínače

Do těchto vrtaček byly instalovány spínače Obzor 3575, které je stále možné dostat zde: https://eshop.obzor.cz/p/spinac-3575-s-aretaci-pro-vrtacky-narex. Rozebrání proběhlo bez problémů tak, jak je u nářadí Narex obvyklé. Celkové zpracování je velmi kvalitní. Před vlastní opravou jsem byl již rozhodnut maximálně zvýšit přidanou hodnotu opravy. Převodovka byla vyčištěna a znovu namazána. Po zběžném ohledání mohu konstatovat, že víceméně nejevila žádné známky opotřebení; ložiska jsem nechal původní. Uhlíky se též zdály v pořádku.

Původní vypínač Obzor jsem chtěl vyměnit za nějaký s regulací. V obchodě zaměřeném na značku Narex jsem měl možnost si osobně prohlédnout dostupné komponenty a na místě porovnat s plastovými kryty vrtačky. Po chvilce hledání mi do oka padl spínač s regulací typ DGQ 1112-GB-AJA2100-01. Takto je díl označen na stránkách katalogu náhradních dílů Narex. Stejný popis byl i na pytlíčku. Nicméně, na vlastní součástce je toto označení: defond DGQ-1106 T55 5E4. Původně je určen do pásové brusky EBP 65-E3. Tento řídí otáčky univerzálního motorku pomocí fázové regulace, jejíž stručný popis naleznete v článku Triakový regulátor.

Chvíli mi trvalo, než jsem přišel na to, jak spínač správně zapojit. Nápájení ze síťového přívodu je vedeno na svorky se šroubky. Dva dráty motoru spolu s paralelně připojeným odrušovacím kondenzátorem jsou připojeny na svorku 2a a druhou pružinovou svorku od shora vlevo. Nejsem si zcela jistý, zda je odrušovací kondenzátor zapojen správně (paralelně k motoru). V některých schématech je ke spínačům DGQ-xxxx připojen přímo na k tomu určené svorky. Toto by dávalo smysl, protože by pak pravděpodobně byl součástí zhášecího členu paralelně k triaku a eliminoval jeho tzv. samozápaly. Protože jsem ke spínači nenalezl žádný katalogový list a vrtačka fungovala, nechal jsem to být. Navíc paralelně zapojený kondenzátor k vinutí poskytuje náhradní cestu nenulovému proudu indukčností vinutí při uzavírajícím se triaku a tím účinně potlačuje případnou napěťovou špičku, která by se zde objevila při jeho absenci.

úprava vrchního krytu

Největším oříškem byla vlastní zástavba do původního plastového krytu. I když se zezačátku zdálo, že spínač padne do těla velmi ochotně a bez problémů, opak byl pravdou. Největší problém činilo aretační tlačítko. Původní díra byla více vpředu. Rozvrtání díry větším vrtákem nevyšlo a musel jsem díru profrézovat více dozadu. I zevnitř krytů bylo nutné odbrousit plastové výstupky držící původní spínač.

Úprava plastů se nakonec povedla. Ale byl jsem docela zoufalý z vzniklé díry. Chtěl jsem, aby zařízení fungovalo, ale zároveň aby nevypadalo jako totální bastl. Nechtěl jsem díru pouze zapatlat tavným lepidlom nebo jiným, podobným, sajrajtem. Naštěstí jsem si vzpomněl na jedno pěkné video týkající se opravy nulového pražce na kytaře – The baking soda and super glue trick. Princip spočívá v nakapávání vteřinového lepidla a následné posypání jedlou sodou, která zde funguje jako plnivo. Díru se mi tímto způsobem podařilo uzavřít a vymodelovat okolo aretačního tlačítka. Musím přiznat, že mě výsledek velmi překvapil svou pevností a dobrou obrobitelností; krásně se přebytečný materiál nechal brousit pilníkem na železo. V tenčí vrstě však takto nanesená vrsta dokáže být křehká.

závěr

Oprava se povedla i s celkem vysokou přidanou hodnototu. Navíc jsem totiž vyměnil i původní sklíčidlo max.průměru 10mm za sklíčidlo 13mm. Byl jsem velmi spokojený a proto pro mě bylo velké překvapení, když jsem vše složil a vrtačka opět nefungovala – respektive vynechávala. V tomto okamžiku jsem rezolutně zamítl vlastní pochybení a začal podezřívat jedinou možnou součást stroje. Síťový přívod. Celý problém totiž nebyl ve spínači, nýbrž v originální vidlici, u které byl kabel nalomen. Po výměně vidlice za novou bylo vše v pořádku. Jinými slovy – celé popsané martyrium bylo zbytečné, zdá se. Naštěstí, toto celé byl krok dopředu a mě to opět přineslo velké poznání. Majitel vrtačky byl též příjemně překvapen.

Závěrečná funkční zkouška.

2 názory na “oprava elektrické vrtačky Narex EV410D”

  1. Dobrý den.
    Vážený pane, našel jsem Vaše stránky, které se mi hodily pro opravu vrtačky (určení spínače). Bohužel, jak píšete ohledně dokumentace, tak jsem našel a posílám Vám to do budoucna k použití.
    Jsou to stránky výrobce : https://www.defondetech.com/product/power-tools-switches/ac-switches/dgq
    Vyhledáte jaký potřebujete a stáhnete po odsouhlasení. Mám dokumentaci staženou – typy, rozměry, způsoby zapojení, atd.
    Snad se Vám to bude někdy hodit.
    Přeji hezký den.

    1. Děkuji za komentář a jsem rád, že Vám tyto stránky pomohly.

      Na zmíněném webu jsem tenkrát dokumentaci hledal, ale zřejmě jsem ji přehlédl.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *