Nějaký ten rok zpátky jsme doma začali zpracovávat syrové kravské mléko. Vyrábíme z něj kefír, jogurty a tvaroh. Občas experimentujeme i s výrobou čerstvých sýrů. V různých receptech je požadována různá (nebo žádná) úroveň vylisování sýřeniny/tvarohu. Proto jsem se rozhodl pro stavbu vlastního lisu, která je inspirována článkem Co noveho na kopci – Lis na sýr a tvaroh.
Vyrobil jsem jej z bukové spárovky tloušťky 18mm, o jejíž nařezání jsem požádal místního truhláře. Po vyvrtání otvorů, frézování a sestavení, jsem ho 2x natřel lněným olejem. Dvě nožky na spodní straně jsou řešeny příčně přišroubovanými bukovými tyčkami čtvercového průřezu 15x15mm. Celý lis je možné velmi rychle složit a rozebrat, neboť hlavní části drží pohromadě šrouby „vraťáky“ M8x80 zajištěné „křídlovkami“. Pod každou maticí je i podložka.
Tvaroh nebo sýřeninu zabalenou v utěrce lisujeme v nerezovém cedníku na těstoviny z Ikea. Do cedníku přímo pasuje malý porcelánový talířek, který rovnoměrně roznáší sílu od závaží. Na zatížení používáme poplastovanou činku zavěšenou na provázku. Podle aktuální konfigurace lisu (dáno čísly 1 až 3 a písmeny A až D) lze ovlivnit výslednou lisovací sílu v širokém rozsahu, kterou uvádí tabulka níže. Číslice a písmena jsem do dřeva vypálil pomocí transformátorové páječky.
Závěrem lze konstatovat, že lis funguje skvěle. Na konstrukci není žádný zádrhel a v běžných domácích podmínkách se dá bez problémů vyrobit. Nejčastěji na něm lisujeme nízkotučný tvaroh, který dále nakládáme do slaného nálevu. V létě se pak hodí nastrouhaný do salátu.