úvod
Při stavbě skleníku jsem vybagroval velké množství hlíny. Přibližně 8m3, což je v nakypřeném stavu ještě víc. Tuto hlínu jsem chtěl vyčistit, zúrodnit a vrátit zpět do výkopu skleníku. Bylo mi jasné, že kátrování pomocí prohazovacího síta není vzhledem k množství cesta. Na internetu jsem objevil výrobek Scheppach RS400 za necelých 10tis.Kč. Problém byl v tom, že této značce nevěřím a také že takovýto stroj použiji málokrát za několik let a většinu času zůstane nevyužitý. Půjčení z půjčovny také nemělo smysl, protože jsem potřeboval hlínu čistit nárazově, když jsem na to zrovna měl čas a bylo vhodné počasí.
V rodině v té době byla jedna starší, levnější míchačka Hecht, která toho měla již dost za sebou. Proto jsem se rozhodl o stavbu prosívače vlastní konstrukce jakožto přídavného zařízení k tomuto stroji. Motivací bylo několik – a) vyzkoušet si opět něco nového, b) ušetřit peníze, protože materiál jsem měl k dispozici zdarma, c) zvýšení hodnoty a flexibility staré míchačky.
konstrukce
Buben míchačky je složen ze dvou částí, které pohromadě drží šest šroubů M8. Po jejich vyšroubování a demontáži vnitřních míchacích lopatek je možné sundat horní díl. Spodní díl s hnacím ozubeným věncem zůstává napevno v rámu.
Měl jsem k dispozici L profil něco jako 50×50/3, ze kterého jsem svařil dva šestiúhelníky. Tyto jsem spojil pomocí roxorů (betonářské oceli) průměru 10mm a délky necelého metru.. Vlastní sváření proběhlo tak, že jsem nejprve vyrobil jeden šestiúhelník, přišrouboval ho k míchačce, navařil roxory a k nim pak druhý šestiúhelník. Protože byla konstrukce málo torzně tuhá, vyztužil jsem ji uprostřed pásovinou 30×5. Vše jsem řezal pomocí malé stolní pily Flex SBG 4910.
Klec prosívače je na míchačku docela těžká a tudíž bylo vyloučeno, aby celou hmotnost nesla samotná míchačka. Klec bylo nutné zepředu podepřít. Původně jsem přemýšlel nad středovou osou. Od toho jsem však upustil, protože by přihazování hlíny bylo velmi nebezpečné z důvodu, že by rotující konstrukce mohla lopatu velmi snadno chytit a operátorovi s ní nafackovat. Přes kamaráda jsem si tedy nechal stočit obvodový věnec, který bude uložen na podpěrných rolnách.
Kvalita funkce prosívače byla ve fázi konstrukce nejistá a proto jsem do něj nechtěl zbytečně investovat nákupem již hotových rolen (válečků). Tyto jsem velmi svérázným způsobem vyrobil z doma dostupného šrotu. Koupil jsem pouze 4ks ložisek 6004-2RS. K rolnám jsem ještě dodělal výškově stavitelný stojan. Na stojanu se odvaluje celá konstrukce prosívače.
první testování
Měl jsem trochu obavy z toho, aby nebyly otáčky míchačky příliš vysoké. Nakonec se ukázalo, že jsou docela vyhovující a prosívání bude asi funkční. Sice je celý komplet problematický na přemisťování v jedné osobě, ale s jistou dávkou trpělivosti se to dá zvládnout.
dokončení
Klec jsem nakonec obalil pletivem se čtvercovým okem 19x19mm. Na straně u míchačky jsem nechal volný prostor okolo 5cm na vypadávání kamení. Z provozních zkušeností bych příště udělal mezeru širší, protože větší kameny ze síta nevypadnou na zem a padají do bubnu míchačky. Pod síto se vejde stavební kolečko, takže velká část čisté hlíny propadává do něj.
Celkově hodnotím výrobek pozitivně – vyčistil jsem s ním všechnu zmíněnou hlínu. Během práce je potřeba si pravidelně pod prosívačem odklízet oddělené kamení, jinak se míchá s prosátou hlínou, která nespadla do přistaveného stavebního kolečka. Samozřejmě by se systém nechal donekonečna zlepšovat, ale to není a nebylo účelem. Kdybych chtěl dokonalý a odladěný produkt, tak si ho koupím. Já jsem chtěl co nejrychleji udělat jednorázově velké množství práce s co nejnižšími finančními nároky.
Přestože je šance na zachycení lopaty bubnem minimální, je třeba při práci dávat zvýšený pozor. Zachycení např. ruky částí stroje by mohlo znamenat vykloubeninu či zlomeninu. Zkrátka nic o co by člověk stál.